Mushroom Game — Sēnīšu spēle

LV

Biju tirdziņā un redzēju kā dārzu mēbeļu pārdevējs dzina bērniņus no smuki saliktām dekoratīvām dārza sēnītēm prom. 

Domāju, kā tā?

Bērniņa apgāza smukās sēnītes, bet pārdevējs dzina bērnus prom. Kamdēļ?

Bērniņi uzrāpoja uz tiešām smuki izstrādātām dārza mēbelēm — pārdevējs dzina prom lai nu nesaķēpātu solu. 

Bet ar to ka apgāž vai saķēpā – taču tas ir kā pārdod! Bērniņi samīļo skaisto sēnīti vai piknika galdiņu, jo viņu dvēselītes jūt ģimenes tuvību un siltimu kopā sēžot dārzā!

Ienāca prātā sēnīšu spēlīte ar pupu maisiņiem. Ja ražojiet koka produktus, varat pa absolūti pieņemamu cenu iegādāties oficiālu spēļu licensi. 

Tirgos, kur atļaus, varat pat, piem, atlaut brīvi spēlēt, vai prasīt 2 Euro pa spēli. 

Spēļu komplekts sanāk protams mazlietiņ dārgāks par vienkāršiem dārzu ornamentiem, ar lielāko peļņu procentu. 

Uz saziņu!

EN

So I was this outdoor fair, and I saw a garden furniture salesperson yelling at some kids that had knocked over his wooden mushroom shaped garden decorations.

Well, OK, umm…why yell at kids?

Then he yelled at a little girl who climbed up onto a picnic table bench he was trying to sell.

I was like: but these kids like his products. All he has to do is smile and be nice to the parents and he’ll sell decorations, tables, benches…etc.

An idea came to mind. How about a game where you put a hole into the decorative garden furniture mushroom — and then you toss bean bags into the hole?

You could put a cute little door over the hole too.

Kids with their small hands would have a bit of an advantage over big adults, which would be cool too.

So, if you manufacture decorative garden furniture, you can now get an official license for my Mushroom Game (SM)!

You can put a hole into the belly of a garden dwarf too, if you want…LOL…then the bean bags could be shaped like potatoes! Ha ha! Toss the potato into the dwarf’s belly. LOL.

 

 

Related Articles

Akash Thakkar

…fantastic resource for musicians… “Around 3 months ago, I stumbled upon Dainis’ website when looking for resources on composition. I sent him an e-mail asking about his book “How to Write Your Songs Down”, wondering about its content and If I stood to gain anything from it, being a student at Berklee College of Music.…

PandēmistuGrupas Izmeklēšanas Vajadzība un Apsūdzību Uzmetums

Šobrīd pastāvu uz izmeklēšanas procesa vajadzību Latvijā, lai no valsts iestādēm izraidītu valstij kaitīgos pandēmistus, un viņu kovidkulta ierobežojumus, rīcības, un pavēles. Ar šo iesniegumu, iesaku pandēmistiem atkāpties, un iepazīties ar sekojošo sagatavoto apsūdzību. Pirmais solis ir likt pandēmistiem skaidroties, atvainoties, atcelt kovidkulta ierobežojumus, un atkāpties. Otrais solis ir konkrēta apsūdzība. Ar atkāpšanos no pandēmistu…

Piscine Day 01

Pre-uptake experience More mysterious than clear, more rash than kind. First day After being accepted, there was a date, where I needed to “log in,” and do something. But I needed to schedule my stay and provide for my daughter during my month in Germany. It was not clear whether I was really accepted, or…

Responses

dainis w michel