Konkrēts Valstisks Pamatojums Vajadzīgs, Ka Bērniem Masku Valkāšana ir: Droša, Veselīga, un Nepieciešama
Latvijas valdībai tiek pārmesta krimināla vardarbība pret Latvijā dzīvojošiem bērniem.
Tātad Latvijas valdībai ir dotas 30 dienas no 2021. g. 22. februāra pierādīt, ka bērniem masku valkāšana ir droša, veseliga, un nepieciešama.
Lietas materiāli
BĒRNU SLIMNĪCAS ĀRSTI: MASKU NĒSĀŠANA BĒRNIEM IR DROŠA UN NEPIECIEŠAMA
Šobrīd, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, masku nēsāšana bērniem ir ļoti svarīga tālākai Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai. Bērnu slimnīcas ārsti uzsver, ka masku nēsāšana nerada negatīvas sekas valkātāju veselībai, pilnīgi pretēji – tā pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem.
Nostāju skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe:
Maskas droši var nēsāt visi Latvijas iedzīvotāji un bērni. Mums visiem ir jāsaprot, ka pareiza sejas masku nēsāšana ikvienā vietā, kur atrodas vairāk nekā 1 cilvēks, būtiski samazina risku inficēties. Turklāt cilvēki ar hroniskām saslimšanām tā savu veselību var pasargāt arī no citām saslimšanām. Protams, mūsu sabiedrībā ir pavisam mazi bērni un cilvēki, kas objektīvu iemeslu dēļ nespēj kontrolēt savu uzvedību, tādēļ valdība ir pieļāvusi izņēmumus. Taču arī mazie bērni ļoti kopē pieaugušos, un, ja ģimenē masku nēsāšanu pieņem kā neatņemamu šī brīža dzīves sastāvdaļu, arī bērni jau no ļoti agra vecuma to pieņems.
Kaut arī bērni ar Covid-19 slimo daudz vieglāk nekā pieaugušie, viņi var būt tā izplatīšanas avots, tāpēc, pieaugot saslimstības rādītājiem valstī, ir jāizturas ar sapratni pret drošības pasākumiem. Distancēšanās un masku valkāšana ir, lai mūs visus pasargātu, nevis ierobežotu mūsu brīvību. Jā, iespējams, bērnam sākumā var būt kāds diskomforts vai var likties, ka tas ir neērti, bet pie tā ātri pierod un tas vairs netraucē.
Jo ātrāk visi atbildīgi izturēsies pret drošības pasākumiem – nepulcēsies, pareizi lietos sejas maskas, jo straujāk mazināsies infekcijas izplatība, un bērnu atkal varēs staigāt bez maskas.
Stāsti, ka maskas ir kaitīgas, ir viltus ziņas, un šādu informāciju tiražēt tālāk ir necieņa pret ikvienu, kurš ar savu atbildīgo rīcību dara visu, lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos. Kā piemēru es varu minēt faktu, kuru zina visi – ķirurgi un anesteziologi operāciju zālē, kur viņi pavada garas stundas, maskās strādā jau gandrīz simts gadus. Šajā laikā viņiem nepārtraukti ir jākoncentrējas un jāpieņem atbildīgi lēmumi, jo no tā ir atkarīga pacienta dzīvība. Ja maskas viņiem radītu hronisku hipoksiju, kā apgalvo viltus ziņu izplatītāji – kā viņi spētu kvalitatīvi veikt savus pienākumus? Un neviens nebūtu gatavs strādāt šajās profesijās, jo kurš gan izvēlētos profesiju, kurā ik dienu tik ļoti ir apdraudēta veselība?
Bērni, kuri slimo ar onkoloģiskām saslimšanām un saņem ķīmijterapiju, periodos, kad viņu imunitāte ir ļoti nomākta, gan paši, gan vecāki nēsā maskas, lai bērniņu pasargātu no dažādām infekcijām, un nekad vecāki pret to nav iebilduši vai izteikuši apgalvojumus, ka mediķi rada risku viņu veselībai. Tad kāpēc veselo bērni vecāki saredz apdraudējumu?
Mēs mudinām mācīt bērniem, kā pareizi uzlikt un noņemt masku, kā pareizi to valkāt tā, lai ir nosegta mute un deguns, un regulāri mainīt, jo tiklīdz maska ir palikusi mitra, tā kļūst mazāk gaisa caurlaidīga. Savu pacientu vidū redzu, ka, ja vecāki paši atbildīgi izturas pret masku valkāšanu, jau vismaz no 5 gadu vecuma arī bērni to labprāt dara.
Tā ir paradumu maiņa, bet, ja vēlamies, lai infekcijas izplatība apstātos, ir jāsaprot, ka katram jāsāk ar sevi, savu ģimeni – daudz laika jāpavada ārā svaigā gaisā, ar draugiem jākomunicē, izmantojot attālinātas komunikācijas iespējas, un, ja jāuzturas telpās kopā ar vēl kādu, kas nav ģimenes loceklis, tad visiem ir pareizi jānēsā maskas.
Dokuments ir gatavots, balstoties uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC), kā arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem.
Pašreiz pieejamā informācija liecina, ka divi galvenie SARS-CoV-2 vīrusa, kas izraisa Covid-19 saslimšanu, pārnešanas ceļi ir gaisa pilienu un kontakta ceļš. Elpceļu pilieni rodas, cilvēkam runājot, klepojot vai šķaudot. Jebkurai personai, kas ir ciešā kontaktā (1 metra tuvumā) ar kādu, kam ir akūtas elpceļu infekcijas pazīmes (paaugstināta temperatūra, sāpes rīklē, klepus, apgrūtināta elpošana), ir risks tikt pakļautai iespējamai elpceļu infekcijai.
Medicīnisko masku lietošana ir viens no profilakses pasākumiem, kas var ierobežot noteiktu respiratoro vīrusu izplatību, t.sk. SARS-Cov-2 izplatību. Tomēr ar maskas lietošanu vien nepietiek, lai nodrošinātu pietiekamu aizsardzību. Nepieciešams ievērot arī higiēnas un fiziskas distancēšanās pasākumus.
Sejas masku klasifikācija:
- Medicīniskās sejas maskas ir klasificējamas kā medicīniskās ierīces un tām jāatbilst Eiropas standartu prasībām. Tās nosedz maskas nēsātāja degunu, muti un zodu, tādējādi nodrošinot aizsardzību pret gaisa pilieniem, kas izdalās no inficētās personas elpceļiem, inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot. Medicīniskās maskas tiek lietotas arī pacientiem, lai apturētu pilienu izdalīšanos no inficētās personas ar nolūku ierobežot infekcijas tālāko izplatīšanos.
- Nemedicīniskās (jeb higiēnas) maskas gatavo no auduma vai citiem tekstilmateriāliem. Šīs maskas nav paredzētas veselības aprūpes speciālistiem. Tomēr ir neliels skaits pierādījumu, kas liecina, ka pašdarinātās sejas maskas vai citi sejas pārklāji, kas veidoti no auduma un no citiem materiāliem, var samazināt no inficētās personas elpceļiem izdalīto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Vairākums pētījumu pierāda, ka pašdarinātās sejas maskas ir mazāk efektīvas kā medicīniskās maskas. Līdz šim nav noteikti standarti pašdarinātu sejas masku izgatavošanai.
- Respiratori nav klasificējami kā sejas maskas, bet tie ir paredzēti tam, lai pasargātu respiratora lietotāju no gaisā esošo piesārņojumu iedarbības, t.sk. arī no infekcijas slimību ierosinātājiem, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Respiratori ar vārstuli nav piemēroti inficētajai personai, jo tie neaizkavē lietotāja izelpoto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Arī respiratoriem ir noteiktas Eiropas standartu prasības.
Personu grupas, kam tiek rekomendēts lietot sejas maskas un/vai respiratorus:
- Respiratori tiek rekomendēti personām, kas veic Covid-19 infekcijas pacientu aprūpi un, veicot darba pienākumus, ilgstoši nonāk ar šīm personām ciešā kontaktā “seja pret seju”, kā arī ārstniecības personām, kas veic medicīniskās manipulācijas, kā rezultātā veidojas aerosoli (bronhospkopijas, pieslēgšana pie mākslīgās plaušu ventilācijas u.tml.).
- Medicīniskās maskas tiek rekomendēts lietot visiem veselības aprūpes darbiniekiem ar mērķi mazināt Covid-19 izplatību ārstniecības iestādēs.
- Medicīniskās maskas tiek rekomendētas arī sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem, valsts policijas, pašvaldības policijas darbiniekiem, kā arī citu iestāžu darbiniekiem, kas, pildot darba pienākumus, nonāk tiešā saskarē ar Covid-19 inficētu personu vai inficētām virsmām un priekšmetiem un nevar nodrošināt 2 metru distanci darba pienākumu veikšanas laikā.
- Medicīniskās maskas tiek rekomendēts lietot visiem sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem, kas nonāk tiešā saskarē ar klientiem ar mērķi mazināt Covid-19 izplatību šajās iestādēs.
- Medicīniskās maskas tiek rekomendēts lietot personām, kurām ir konstatētas akūtas elpceļu infekcijas pazīmes (paaugstināta temperatūra, sāpes rīklē, klepus, apgrūtināta elpošana) ar mērķi novērst runāšanas, klepus vai šķaudīšanas laikā radušos gaisa pilienu izplatīšanos apkārtējā vidē. Respiratorā higiēna jeb mutes un deguna aizklāšana ar salveti klepošanas vai šķaudīšanas laikā arī ir atzīta par infekciju izplatības mazināšanas pasākumu.
- Nepieciešamības gadījumā, ja nav pieejamas sejas maskas vai arī to lietošana izsauc būtiskas veselības problēmas, persona aizsardzībai var lietot sejas vairogus.
- Var apsvērt iespēju izmantot nemedicīniskās maskas, īpaši gadījumos, kad medicīnisko sejas masku pieejamais daudzums ir ierobežots un kad prioritāri medicīniskās maskas jānodrošina veselības aprūpes darbiniekiem, kuri nodrošina apstiprinātas Covid-19 infekcijas pacientu aprūpi.
Sejas masku lietošana
- Sejas maskai pilnībā jānosedz sejas daļu no deguna līdz zodam.
- Pirms sejas maskas uzvilkšanas un noņemšanas, jānomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm vai arī jāizmanto spirtu saturošu (sastāvā vismaz 70% etanols) roku dezinfekcijas līdzekli.
- Pēc sejas maskas noņemšanas nekavējoties jānomazgā rokas vai jādezinficē tās ar spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli.
- Noņemot sejas masku, tā jāsaņem no mugurpuses vai aiz fiksējošas saites, nepieskaroties maskas priekšpusei.
- Ja maska ir vienreiz lietojama, tā ir jāiznīcina drošā veidā, lai nenonāktu apkārtēja vidē. Izmantoto sejas masku ievieto divos aizsietos maisos un tos ievieto konteinerā, kas paredzēts nešķirotiem atkritumiem. To nedrīkst atstāt pie konteinera vai ievietot dalītās vākšanas konteinerā.
- Pēc katras maskas lietošanas reizes daudzreiz lietojamā sejas maska iespējami drīz jāizmazgā 60 °C temperatūrā, izmantojot parastu mazgāšanas līdzekli, vai jāapstrādā ar virsmām paredzēto dezinfekcijas līdzekli.
- Tiklīdz maska lietošanas laikā kļūst mitra vai netīra, nepieciešams to aizstāt ar jaunu, tīru, sausu masku.
- Vienreizlietojamās maskas nedrīkst noņemt daļēji (novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.
- Vienreizlietojamās maskas nedrīkst lietot atkārtoti.
Sejas maskas lietošanas sabiedrībā mērķis ir pasargāt no inficēšanās apkārtējos un sevi. Masku lietošana ir solidaritātes izpausme infekcijas profilaksē.
Brīdinājumi, kas saistīti ar sejas masku lietošanu:
- Sejas masku lietošana veselajiem cilvēkiem var radīt viltus drošības izjūtu, kas var veicināt pārējo aizsardzības pasākumu neievērošanu, t.sk. sociālās distancēšanās neievērošanas, kā arī roku un respiratorās higiēnas neievērošanas.
- Medicīniskās sejas maskas, t.sk. respiratori, primāri ir jānodrošina veselības aprūpes darbiniekiem, kas nonāk ciešā saskarsmē ar Covid-19 pacientiem, jo īpaši ņemot vērā pašreizējo situāciju saistībā ar individuālo aizsarglīdzekļu trūkumu.
BRAIN DAMAGE FROM MASKS CANNOT BE REVERSED
Covid-19 masks are a crime against Humanity and child abuse
The following is a transcript of the highlights (by Henna Maria) from Dr. Margarite Griesz-Brisson’s recent extremely pressing video message, that was translated on-air from German into English by Claudia Stauber. Video below.
Dr. Margarite Griesz-Brisson MD, PhD is a Consultant Neurologist and Neurophysiologist with a PhD in Pharmacology, with special interest in neurotoxicology, environmental medicine, neuroregeneration and neuroplasticity. This is what she has to say about masks and their effects on our brains:
“The rebreathing of our exhaled air will without a doubt create oxygen deficiency and a flooding of carbon dioxide. We know that the human brain is very sensitive to oxygen depravation. There are nerve cells for example in the hippocampus, that can’t be longer than 3 minutes without oxygen – they cannot survive. The acute warning symptoms are headaches, drowsiness, dizziness, issues in concentration, slowing down of the reaction time – reactions of the cognitive system.
However, when you have chronic oxygen depravation, all of those symptoms disappear, because you get used to it. But your efficiency will remain impaired and the undersupply of oxygen in your brain continues to progress.
We know that neurodegenerative diseases take years to decades to develop. If today you forget your phone number, the breakdown in your brain would have already started 20 or 30 years ago.
While you’re thinking, that you have gotten used to wearing your mask and rebreathing your own exhaled air, the degenerative processes in your brain are getting amplified as your oxygen deprivation continues.
The second problem is that the nerve cells in your brain are unable to divide themselves normally. So in case our governments will generously allow as to get rid of the masks and go back to breathing oxygen freely again in a few months, the lost nerve cells will no longer be regenerated. What is gone is gone.
[..]I do not wear a mask, I need my brain to think. I want to have a clear head when I deal with my patients, and not be in a carbon dioxide induced anaesthesia. [..]There is no unfounded medical exemption from face masks because oxygen deprivation is dangerous for every single brain. It must be the free decision of every human being whether they want to wear a mask that is absolutely ineffective to protect themselves from a virus.For children and adolescents, masks are an absolute no-no. Children and adolescents have an extremely active and adaptive immune system and they need a constant interaction with the microbiome of the Earth. Their brain is also incredibly active, as it is has so much to learn. The child’s brain, or the youth’s brain is thirsting for oxygen. The more metabolically active the organ is, the more oxygen it requires. In children and adolescents every organ is metabolically active.
To deprive a child’s or an adolescent’s brain from oxygen, or to restrict it in any way, is not only dangerous to their health, it is absolutely criminal. Oxygen deficiency inhibits the development of the brain, and the damage that has taken place as a result CANNOT be reversed.
Photo – Brain Damage from Lack of Oxygen
The child needs the brain to learn, and the brain needs oxygen to function. We don’t need a clinical study for that. This is simple, indisputable physiology. Conscious and purposely induced oxygen deficiency is an absolutely deliberate health hazard, and an absolute medical contraindication.
An absolute medical contraindication in medicine means that this drug, this therapy, this method or measure should not be used – is not allowed to be used. To coerce an entire population to use an absolute medical contraindication by force, there must be definite and serious reasons for this, and the reasons must be presented to competent interdisciplinary and independent bodies to be verified and authorised.
When in ten years, dementia is going to increase exponentially, and the younger generations couldn’t reach their god-given potential, it won’t help to say “we didn’t need the masks”.
How can a veterinarian, a software distributer, a business man, an electrical car manufacturer and a physicist decided on matters regarding the health of the entire population? Please dear colleagues, we all have to wake up.
I know how damaging oxygen depravation is for the brain, cardiologist knows it for the heart, the pulmonologist knows it for the lungs. Oxygen deprivation damages every single organ.
Where are our health departments, our health insurance, our medical associations? It would have been their duty to be vehemently against the lockdown and to stop it and stop it from the very beginning.
Why do the medical boards give punishments to doctors who give people exemptions? Does the person or the doctor seriously have to prove that oxygen depravation harms people? What kind of medicine are our doctors and medical associations representing?
Who is responsible for this crime? The ones who want to enforce it? The ones who let it happen and play along, or the ones who don’t prevent it?[..]It’s not about masks, it’s not about viruses, it’s certainly not about your health. It is about much much more. I am not participating. I am not afraid.
[..]You can notice, they are already taking our air to breathe.
The imperative of the hour is personal responsibility.
We are responsible for what we think, not the media. We are responsible for what we do, not our superiors. We are responsible for our health, not the World Health Organisation. And we are responsible for what happens in our country, not the government.”
Via https://healthandmoneynews.wor…-reversed/
Are Face Masks Effective? The Evidence.
Updated: February 2021; Published: July 2020
Share on: Twitter / Facebook
An overview of the current evidence regarding the effectiveness of face masks.
1. Studies on the effectiveness of face masks
So far, most studies found little to no evidence for the effectiveness of cloth face masks in the general population, neither as personal protective equipment nor as a source control.
- A May 2020 meta-study on pandemic influenza published by the US CDC found that face masks had no effect, neither as personal protective equipment nor as a source control. (Source)
- A Danish randomized controlled trial with 6000 participants, published in the Annals of Internal Medicine in November 2020, found no statistically significant effect of high-quality medical face masks against SARS-CoV-2 infection in a community setting. (Source)
- A February 2021 review by the European CDC found no significant evidence supporting the effectiveness of non-medical and medical face masks in the community. Furthermore, the European CDC advises against the use of FFP2/N95 respirators by the general public. (Source)
- A July 2020 review by the Oxford Centre for Evidence-Based Medicine found that there is no evidence for the effectiveness of cloth masks against virus infection or transmission. (Source)
- A May 2020 cross-country study by the University of East Anglia (preprint) found that a mask requirement was of no benefit and could even increase the risk of infection. (Source)
- An April 2020 review by two US professors in respiratory and infectious disease from the University of Illinois concluded that face masks have no effect in everyday life, neither as self-protection nor to protect third parties (so-called source control). (Source)
- An article in the New England Journal of Medicine from May 2020 came to the conclusion that cloth face masks offer little to no protection in everyday life. (Source)
- An April 2020 Cochrane review (preprint) found that face masks didn’t reduce influenza-like illness (ILI) cases, neither in the general population nor in health care workers. (Source)
- A 2015 study in the British Medical Journal BMJ Open found that cloth masks were penetrated by 97% of particles and may increase infection risk by retaining moisture or repeated use. (Source)
- An August 2020 review by a German professor in virology, epidemiology and hygiene found that there is no evidence for the effectiveness of cloth face masks and that the improper daily use of masks by the public may in fact lead to an increase in infections. (Source)
Development of cases after mask mandates
In many states, coronavirus infections strongly increased after mask mandates had been introduced. The following charts show the typical examples of Austria, Belgium, France, Germany, Ireland, Italy, Spain, the UK, California and Hawaii. Furthermore, a direct comparison between US states with and without mask mandates indicates that mask mandates have made no difference.
Additional aspects
- There is increasing evidence that the novel coronavirus is transmitted, at least in indoor settings, not only by droplets but also by smaller aerosols. However, due to their large pore size and poor fit, cloth masks cannot filter out aerosols (see video analysis below): over 90% of aerosols penetrate or bypass the mask and fill a medium-sized room within minutes.
- The WHO admitted to the BBC that its June 2020 mask policy update was due not to new evidence but “political lobbying”: “We had been told by various sources WHO committee reviewing the evidence had not backed masks but they recommended them due to political lobbying. This point was put to WHO who did not deny.” (D. Cohen, BBC Medical Corresponent).
- To date, the only randomized controlled trial (RCT) on face masks against SARS-CoV-2 infection in a community setting found no statistically significant benefit (see above). However, three major journals refused to publish this study, delaying its publication by several months.
- An analysis by the US CDC found that 85% of people infected with the new coronavirus reported wearing a mask “always” (70.6%) or “often” (14.4%). Compared to the control group of uninfected people, always wearing a mask did not reduce the risk of infection.
- Researchers from the University of Minnesota found that the infectious dose of SARS-CoV-2 is just 300 virions (viral particles), whereas a single minute of normal speaking may generate more than 750,000 virions, making cloth face masks unlikely to prevent an infection.
- Japan, despite its widespread use of face masks, experienced its most recent influenza epidemic with more than 5 million people falling ill just one year ago, in January and February 2019. However, unlike SARS-CoV-2, the influenza virus is easily transmitted by children, too.
- Austrian scientists found that the introduction, retraction and re-introduction of a face mask mandate in Austria had no influence on the coronavirus infection rate.
- In the US state of Kansas, the 90 counties without mask mandates had lower coronavirus infection rates than the 15 counties with mask mandates. To hide this fact, the Kansas health department tried to manipulate the official statistics and data presentation.
- Contrary to common belief, studies in hospitals found that the wearing of a medical mask by surgeons during operations didn’t reduce post-operative bacterial wound infections in patients.
- During the notorious 1918 influenza pandemic, the use of cloth face masks among the general population was widespread and in some places mandatory, but they made no difference.
- Asian countries with low covid infection rates, most of them neighboring China, benefited not from face masks but mainly from early border closures. This is confirmed by Scandinavian countries Norway, Finland and Denmark, which didn’t introduce mask mandates but closed borders early and saw very low covid infection and death rates, too.
- German scientists found that in and on N95 (FFP2) masks, the novel coronavirus remains infectious for several days, much longer than on most other materials, thus significantly increasing the risk of infection by touching or reusing such masks.
Dr. Theodore Noel explains the facemask aerosol issue
2. Studies claiming face masks are effective
Some recent studies argued that cloth face masks are indeed effective against the new coronavirus and could at least prevent the infection of other people. However, most of these studies suffer from poor methodology and sometimes show the opposite of what they claim.
Typically, these studies ignore the effect of other measures, the natural development of infection numbers, changes in test activity, or they compare countries with very different conditions.
An overview:
- A meta-study in the journal Lancet, commissioned by the WHO, claimed that masks “could” lead to a reduction in the risk of infection, but the studies considered mainly N95 respirators in a hospital setting, not cloth masks in a community setting, the strength of the evidence was reported as “low”, and experts found numerous flaws in the study. Professor Peter Jueni, epidemiologist at the University of Toronto, called the WHO study “essentially useless”.
- A study in the journal PNAS claimed that masks had led to a decrease in infections in three global hotspots (including New York City), but the study did not take into account the natural decrease in infections and other simultaneous measures. The study was so flawed that over 40 scientists recommended that the study be withdrawn.
- A US study claimed that US counties with mask mandates had lower Covid infection and hospitalization rates, but the authors had to withdraw their study as infections and hospitalizations increased in many of these counties shortly after the study was published.
- A German study claimed that the introduction of mandatory face masks in German cities had led to a decrease in infections. But the data does not support this claim: in some cities there was no change, in others a decrease, in others an increase in infections (see graph below). The city of Jena was an ‘exception’ only because it simultaneously introduced the strictest quarantine rules in Germany, but the study did not mention this.
- A Canadian study claimed that countries with mandatory masks had fewer deaths than countries without mandatory masks. But the study compared African, Latin American, Asian and Eastern European countries with very different infection rates and population structures.
- A review by the University of Oxford claimed that face masks are effective, but it was based on studies about SARS-1 and in health care settings, not in community settings.
- A review by members of the lobby group ‘Masks for All’, published in the journal PNAS, claimed that masks are effective as a source control against aerosol transmission in the community, but the review provided no real-world evidence supporting this proposition.
3. Risks associated with face masks
Wearing masks for a prolonged period of time is not harmless, as the following evidence shows:
- The WHO warns of various “side effects” such as difficulty breathing and skin rashes.
- Tests conducted by the University Hospital of Leipzig in Germany have shown that face masks significantly reduce the resilience and performance of healthy adults.
- A German psychological study with about 1000 participants found “severe psychosocial consequences” due to the introduction of mandatory face masks in Germany.
- The Hamburg Environmental Institute warned of the inhalation of chlorine compounds in polyester masks as well as problems in connection with face mask disposal.
- The European rapid alert system RAPEX has already recalled 70 mask models because they did not meet EU quality standards and could lead to “serious risks”.
- In Germany, two 13-year-old children died suddenly while wearing a mask for a prolonged period of time; autopsies couldn’t exclude CO2 intoxication or a sudden cardiac arrest.
- In China, several children who had to wear a mask during sports classes fainted and died; the autopsies found a sudden cardiac arrest as the probable cause of death.
- In the US, a car driver wearing an N95 (FFP2) mask fainted and crashed into a pole.
Conclusion
Cloth face masks in the general population might be effective, at least in some circumstances, but there is currently little to no evidence supporting this proposition. If the coronavirus is indeed transmitted via indoor aerosols, cloth masks are unlikely to be protective. Health authorities should therefore not assume or suggest that cloth face masks will reduce the rate or risk of infection.
See also
Dziesma bērniem: Porfīromonas džindživali
nevēlamies mutītē
Maskas bērniem nevajag
Brīvi elpot drīkst kā tad!
Piedz: Porfīromonas džindživalis
nevēlamies mutītē
Vai masku vilksi, vai arī ne
ir katra brīva izvēle!
Vai potēsies, vai arī ne
ir katra brīva izvēle!
Piedz
Mikrobiomu uzturām
Un veselīgi dzīvojam!
Piedz
Ja gribi periodontisu
Alzheimeri, artrītusu
Tad masku mauc virsū un piesauci vēzi,
un vēl kādu sirdstrieku!
Piedz
Ar maskām slimības izraisam
Tamdēl tās mēs prom metam!
Piedz
Pieaugušajiem ir tiesības patstāvīgi pieņemt privātus lēmumus par sevi un savu bērnu veselību.
Balojiet šeit
CV10 Infection Fatality Ratio
0-19 years: 0.00003
20-49 years: 0.0002
50-69 years: 0.005
70+ years: 0.054
Tātad šīm amatpersonām Latvijas valdībā ir individuāli:
- pārmesta krimināla vardarbība pret Latvijas bērniem
- dotas 30 dienas no 2021. g. 22. februāra pierādīt, ka bērniem masku valkāšana ir droša, veseliga, un nepieciešama.
30 dienas pēc 2021. g. 22. februāra, ja adekvāti pierādījumi nebūs sniegti, sekas ieskaita:
1) Šo amatpersonu brīvprātīgā atkāpšana no saviem valsts amatiem
2) Pilnīga KovidKulta Ierobežojumu atspēkošana visiem no 0-19 gada vecuma
3) Krimināla atbildība par vardarbu pret bērniem (ieskaitot “assault by proxy, tātad ne tikai izpildītājiem, bet arī pavēlētājem).
4) Ārstniecisko tiesību atcelšana
Paldies,
dainis v. michelis
Responses